Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ WTA 1000: Rybakina - Fręch 7:6 (5), 3:6, 6:4; Kalinskaya - Ostapenko 6:4, 7:5; Paolini - Sakkari 6:4, 6:2; Vondrousova - Samsonova 6:2, 6:2; LOS CABOS ATP 250: Thompson - Escobedo 6:4, 6:3; Nava - Schwartzman 6:4, 6:3; Vukic - Pacheco Mendez 7:6 (5), 7:6 (10); Hijikata - Kecmanovic 6:3, 7:6 (2); Giron - Daniel 6:4, 7:5; Borges - Koepfer 7:6 (2), 6:2; Nishioka - Cobolli 6:1, 6:0.

Jak obstawiać mecze tenisa?

Rozgrywki tenisowe to raj dla graczy i bukmacherów.

Zarówno w przypadku rywalizacji kobiet jak i mężczyzn mamy do czynienia nie tylko z cyklami głównymi (WTA Tour, ATP Tour oraz Wielkie Szlemy), ale także z rozgrywkami niższej kategorii (turnieje WTA 125k czy Challengery). 

Tenisiści grają na świecie niemal przez cały rok, każdego dnia tygodnia, na brak nudy zatem na pewno nie można narzekać. Ze względu na ogromną różnorodność nasuwa się zasadnicze pytanie: Jakie spotkania z należy obstawiać?

Pułapki w typowaniu meczów tenisowych

Każdy cykl ma swoich zagorzałych fanów, którzy z pewnością będą bronić zaciekle swoich ulubionych rozgrywek. Turnieje z cyklu Challenger i WTA 125k potrafią zaskoczyć swoim poziomem, jednakże sporym kłopotem zmagań tej rangi są zawodnicy zajmujący bardzo odległe miejsca w rankingach. Niestety tak jak i w wielu innych sportach, w tenisie również korupcja jest sporym kłopotem. Obstawiając mecze zawodników nisko notowanych musimy liczyć się nie tylko z ich sporymi wahaniami formy, ale także wziąć pod uwagę ryzyko związane z ustawianiem przez nich spotkań.

„Tankowanie” jest zjawiskiem nie tylko obecnym wśród tenisistów niższego szczebla, bo w sprzedawanie meczów zaangażowani w przeszłości byli m.in. półfinalista Roland Garros z 2018 roku – Marco Cecchinato czy zwycięzca ATP Tour Finals z 2009 roku – Nikolay Davydenko.

Niemniej tak jak w każdym cyklu, możemy tu znaleźć graczy, którzy regularnie wygrywają turnieje i wyróżniają się na tle reszty stawki. Co ciekawe w Challengerach i turniejach WTA 125k co jakiś czas występują zawodnicy i zawodniczki z czołowej 100 rankingu, dlatego ich spotkaniom również zdecydowanie warto poświęcić uwagę. Wiele analiz meczów tenisowych można znaleźć na stronie gramgrubo.pl

Jakie turnieje są warte uwagi?

Imprezy z cyklu ATP Tour czy WTA Tour to z kolei zupełnie inna bajka. W tych przypadkach mamy do czynienia z tenisem na najwyższym poziomie. Istnieje pewna hierarchia, która rządzi turniejami ATP i WTA. Rozgrywki w obu cyklach są stopniowane zależnie od prestiżu danego turnieju, a co za tym idzie różnią się one punktami rankingowymi jakie otrzymują zawodnicy za udział w danych zmaganiach. W męskim tourze wyróżniamy turnieje: ATP 250, ATP 500 oraz ATP 1000. U kobiet z kolei będziemy śledzić rywalizację w turniejach rangi: WTA International, WTA Premier, WTA Premier 5 oraz WTA Premier Mandatory.

Naturalnie turnieje, za które przyznawane jest mniejsza ilość punktów, będą przyciągały zawodników i zawodniczki spoza ścisłej czołówki (większe możliwości zdobycia punktów rankingowych niż w bardziej prestiżowych imprezach). W tych imprezach biorą często również udział zawodnicy grający w Challengerach czy turniejach WTA 125k. Raz na jakiś czas w tego typu turniejach pojawiają się największe gwiazdy, których spotkania z miejsca stają się idealnymi do obstawienia. W imprezach wyższej rangi warto zwrócić uwagę na pierwsze rundy, w których możemy obstawić mecze zawodników i zawodniczek należących do szerokiej czołówki cyklu (TOP 30) z przeciwnikami zajmującymi dużo niższe pozycje rankingowe. Ta sama zasada tyczy się również Wielkich Szlemów, które w swoich pierwszych tygodniach obfitują w starcia tego typu.

Specjaliści różnych nawierzchni

W każdym meczu tenisowym możemy wytypować po prostu zwycięzcę danego spotkania. Oferta bukmacherów jest jednak o wiele bardziej rozbudowana. De facto możemy obecnie obstawiać niemal wszystkie możliwe zdarzenia, jakie mogą mieć miejsce na korcie – ilość asów, ilość wygranych gemów czy nawet liczbę podwójnych błędów. W przypadku starć zawodników i zawodniczek różniących się mocno pozycją w rankingu, warto zaryzykować stawiając na handicap gemowy lub setowy.

Tego rodzaju typ zagwarantuje nam zwykle dużo lepszy kurs przy minimalnym zwiększeniu ryzyka. Jednakże jest kilka czynników, na które trzeba zwrócić uwagę. W tenisie bardzo istotny jest rodzaj nawierzchni  na jakiej rozgrywane jest spotkanie. W turniejach męskiego i żeńskiego cyklu mamy do czynienia z kortami ziemnymi, twardymi oraz trawiastymi. Dodatkowo, niektóre turnieje odbywają się w hali, co dla wielu zawodników ma spore znaczenie. Każda nawierzchnia ma swoich specjalistów, którzy często potrafią grać tylko na danym rodzaju kortu. Kolejnym bardzo istotnym czynnikiem jest bilans bezpośredni (H2H) mierzących się ze sobą zawodników. Tenis to sport wielu stylów, niektórzy gracze ze względu na swoją specyficzną technikę czy warunki fizyczne  potrafią sprawić swoim o wiele wyżej notowanym rywalom sporo problemów.

Większe wahania w tenisie kobiecym

W cyklu ATP oraz WTA raz na jakiś czas dochodzi do niespodzianek, jednak szybkie spojrzenie na listę tenisistek, które w ostatnich latach wygrywały turnieje Wielkiego Szlema pokazuje nam, że żeński tenis cechuje się dużo większymi wahaniami formy, a co za tym idzie o wiele częściej jesteśmy świadkami niespodzianek czy wpadek.

Wszystkie przedstawione wyżej zasady mają również zastosowanie w przypadku imprez Wielkiego Szlema, jednakże musimy cały czas pamiętać, że dwa tygodnie rywalizacji oraz rozgrywanie spotkań do trzech wygranych setów w przypadku mężczyzn, mają spore znaczenia w kontekście wytrzymałości fizycznej i psychicznej uczestników tego typu imprez.

Kategoria: Art. spons.