Trening personalny pozwoli lepiej odsłonić możliwości podopiecznego. Właściwe rozmieszczenie uderzeń, przyjęcie piłki i poruszanie się po boisku znacząco poprawią wynik gry. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedniego trenera.
Tenis to gra, w której nie ma jednego stylu, który pasowałby każdemu. Znalezienie odpowiedniej dla ucznia formuły i nawiązania kontaktu z każdym, to kluczowe umiejętności.
Posiadają je tylko wysoko wykwalifikowani specjaliści. Wiele zależy od osobowości trenera: albo pomoże wypracować własny styl i przyspieszyć postępy na korcie, albo wręcz przeciwnie, zmarnuje Twój czas i pieniądze. Dziś podpowiemy, dlaczego warto grać w tenisa z trenerem, jakimi kryteriami go dobierać i jakie pytania zadać na spotkaniu.
Jeśli jesteś profesjonalistą i chciałbyś pracować jako trener tenisa, radzimy skorzystać z usługi Jooble. Tutaj znajdziesz ogromną liczbę ofert praca trener personalny oraz wiele innych zawodów. Przyjazny dla użytkownika interfejs i sprawdzony przez lata system selekcji wakatów gwarantują sukces w poszukiwaniu pracy.
Jakie jest zadanie trenera
Trener zawsze ma plan pracy z konkretnym zawodnikiem, który uwzględnia jego cechy fizyczne i psychiczne, szybkość uczenia się, mocne i słabe strony. Jedna kategoria ludzi toleruje monotonne czynności i długa monotonna praca nad każdą umiejętnością jest dla nich całkiem odpowiednia. Ktoś szybko się męczy i traci zainteresowanie monotonnymi czynnościami – łatwiej mu uczyć się w formie gry, z szybką zmianą zadań. Jeśli trener nie bierze pod uwagę indywidualnych cech zawodnika, może to prowadzić do wypalenia i osłabienia zainteresowania nauką.
Plan indywidualny
Proszenie trenera o ułożenie dla Ciebie indywidualnego planu treningowego na kilka miesięcy i robienie tego samemu też raczej nie zadziała. Codzienne jasne planowanie jest tylko dla profesjonalistów, których technika wymaga jedynie doskonalenia. Miłośnicy, którzy dopiero się uczą, często spotykają się z faktem, że podczas aktywnej pracy nad jednym elementem inny zaczyna „tonąć”. Trener dba o to, aby w procesie pracy uczeń nie utracił wszystkich nabytych umiejętności i utrzymywał poziom mistrzostwa na wszystkich frontach. Dlatego też wstępny plan ogólny jest zawsze dostosowywany do aktualnych potrzeb ucznia i szybkości jego opanowania techniki.
Pracuj nad swoimi błędami
Jednym z głównych zadań trenera jest „powiązanie” odczuć podopiecznego z rzeczywistością za pomocą jego doświadczenia i najlepszych praktyk. Często to, co dzieje się na korcie, nie zawsze pokrywa się z sygnałami, jakie ciało wysyła zawodnikowi w procesie uczenia się. Aby zsynchronizować świat doznań ze światem realnym, trenerzy często filmują zawodnika z boku, a następnie pytają go o jego odczucia i błędy, które popełnił podopieczny. Następnie podczas oglądania wideo oceniają rzeczywisty obraz gry. Trener uczy zawodnika odpowiedniej analizy swojej techniki i rozumienia, jak poprawiać swoje błędy w trakcie meczu, gdy mentora nie ma w pobliżu.
Psychologia
Kolejnym zadaniem trenera jest dbanie o komfort psychiczny podopiecznego. Niektórym ten punkt może wydawać się drugorzędny, ale kontakt trenera z podopiecznym bezpośrednio wpływa na szybkość opanowania techniki i motywację. Każdy ma preferencje co do formatu komunikacji i wygodnego rytmu nauki. Trener dostosowuje proces szkolenia do tych próśb, aby szkolenie nie przekształciło się w przymus.
Jakie pytania zadać trenerowi podczas spotkania
W tenisie, podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych, znalezienie dobrego trenera jest bardzo trudne. Tu niestety nie pomogą ani opinie w internecie, ani ocena szkoły. Często nowicjusze opuszczający recenzje kierują się emocjami i nie zawsze potrafią adekwatnie ocenić profesjonalizm trenera lub obiektywnie ocenić pracę placówki edukacyjnej. Istnieje jednak kilka znaków, dzięki którym nadal można zawęzić krąg poszukiwań i wybrać kilku kandydatów.
Plan treningowy
Pierwszą rzeczą, o którą należy zapytać, jest to, jak szybko planuje doprowadzić cię do określonego poziomu gry. Każdy trener ma ogólne pojęcie o czasie potrzebnym na trening, ale dobry trener zawsze skupi się na procesie, a nie na wyniku. Strzeż się tych, którzy obiecują ci grę na korcie już w pierwszym miesiącu. To czerwona flaga, która sygnalizuje, że trener źle ocenia swoje umiejętności lub upiększa rzeczywistość.
Wiek uczniów
Sprawdź, z jakim przedziałem wiekowym pracował już trener i czy ma doświadczenie w trenowaniu zawodnika na Twoim poziomie. Te pytania pomogą Ci zrozumieć, czy trener pracował z uczniami, którzy mają podobny do Ciebie zasób wiedzy i jak się pokazał. Dodatkowo możesz określić, do jakiego poziomu udało mu się doprowadzić swoich najlepszych zawodników. Jednym z głównych przejawów profesjonalizmu trenera są sukcesy uczniów, którzy u niego studiowali. Dobrych specjalistów nie powinno odstraszać pytanie o ich doświadczenie zawodowe.
Cena
Ponadto ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę jest cena za lekcję: jest mało prawdopodobne, abyś czuł się komfortowo, jeśli co minutę myślisz, że cię na to nie stać. Dlatego od razu omów koszt zajęć i możliwość uzyskania rabatu na zakup pełnego pakietu szkoleń. Możesz również doprecyzować grafik i dni wolne na trening, a także zapytać, na jakim korcie odbywa się trening.
Podsumowanie
Praca z dobrym trenerem może wiele zmienić. Najważniejsze dla ciebie jest, aby wybrać odpowiedniego trenera, sumiennie wykonywać wszystkie jego zadania i nie leniuchować. Wtedy ci się uda.