Polski Tenis

WYNIKI

BERLIN WTA 500: Q. Zheng 6:4, 3:6, 6:3; Vekic - Niemeier 1:6, 6:1, 6:3; BIRMINGHAM WTA 250: Mertens - Woźniacka 6:4, 6:1; Krejcikova - D. Saville 6:1, 7:6 (5); GAIBA WTA 125: Pera - Semenistaja 6:3, 6:4; HALLE ATP 500: Duckworth - Fonseca 6:4, 6:4; Fils - Machac 6:4, 6:4; Giron - Rublev 6:4, 7:6 (5); Eubanks - P. Martinez 6:3, 6:4; LONDYN ATP 500: Fritz - Daniel 6:3, 6:3.

Jak zacząć przygodę z tenisem?

Popularność tej dyscypliny w Polsce rośnie z roku na rok. Z pewnością spora w tym zasługa naszych zawodników osiągających sukcesy na arenie międzynarodowej. Profesjonalna czy rekreacyjna, gra w tenisa każdemu zapewnia mnóstwo korzyści dla zdrowia i nie tylko. Od czego zatem zacząć? Jakie są podstawy?

Dzieci obserwują wyczyny Igi Świątek czy Huberta Hurkacza, a zainspirowane nimi chcą rozpocząć treningi w klubie. 

Dorośli szukają nowego hobby i sportu, który pozwoli zadbać im o kondycję i wysportowaną sylwetkę. Tenis to świetna forma aktywności dla każdego. Dlaczego warto ją trenować? Jaki sprzęt (https://sportano.pl/sport/sporty-rakietowe) zabrać na kort?

Jakie są zalety gry w tenisa?

Przede wszystkim tenis jest sportem interwałowym. To znaczy, że w czasie jego uprawiania występują fazy wzmożonego wysiłku (m.in. uderzenia, podskoki i sprint) na zmianę z krótkimi przerwami. Oczywiście zazwyczaj dzielą je ułamki sekund, ale właśnie taki tryb jest idealny sposobem na szybką i trwałą redukcję tkanki tłuszczowej. Z tego powodu tenis wybierany jest przez osoby, które w przyjemny sposób chcą pozbyć się nadmiernych kilogramów. Wystarczy wspomnieć, że podczas gry nawet niedoświadczony zawodnik może spalić 500-600 kalorii.

Dzięki takiej charakterystyce tenis świetnie działa na układ sercowo-naczyniowy, reguluje tętno i znakomicie poprawia ogólną wydolność organizmu. Zmiany będą szybko zauważalne np. w łatwiejszym pokonywaniu stromych schodów, bez najmniejszej zadyszki. Poza tym tenis angażuje i kształtuje wiele partii ciała, w tym mięśnie nóg, ud, pośladków, brzucha, ramion i pleców.

To dyscyplina, która wpływa również pozytywnie na działanie umysłu. Intensywna gra pozwala odpowiednio dotlenić mózg, dzięki czemu jest gotowy do wytężonej i bardziej kreatywnej pracy. Efektem tego jest także dużo lepsze samopoczucie, doskonały humor i większa pewność siebie.

Podstawowe zasady gry w tenisa

Zanim pierwszy raz postawimy nogę na korcie, warto poznać najważniejsze przepisy tej dyscypliny. Gra odbywa się na prostokącie o długości 23,77 m i szerokości 8,23 m lub 10,97 m w przypadku debla. Takie nieregularne wymiary wynikają z tego, że w Anglii, skąd wywodzi się tenis, ustalono je w oparciu o stopy (78X27). Wyróżniamy kilka rodzajów kortów. Ziemne pokryte ceglaną mączką, trawiaste z naturalną murawą i twarde, wykonane z betonu lub gumolitu.

Mecz tenisa dzieli się na gemy i sety. Do wygrania gema należy zdobyć cztery punkty, oznaczone jako 15, 30, 40 i gem. W przypadku gry na przewagi konieczne są dwa punkty różnicy. Sześć wygranych gemów to set. Triumf następuje po zdobyciu minimum dwóch gemów przewagi. W przypadku remisu rozgrywa się gem dodatkowy, czyli tie-break. Zazwyczaj do wygrania meczu wystarczą dwa wygrane sety, ale w niektórych turniejach (np. Wielkiego Szlema) wymagane są trzy.

Z taką wiedzą można śmiało przystąpić do gry. Teraz nasuwa się kolejne pytanie – przygodę z tenisem rozpocząć samemu czy może lepiej pod okiem instruktora? W przypadku dzieci odpowiedź jest oczywista. Od pierwszego dnia powinny trenować i ćwiczyć pod okiem trenerów osobistych czy tych pracujących w danym klubie.

Jednak nawet, gdy sami zamierzamy grać jedynie rekreacyjnie, zawsze warto skorzystać z usług profesjonalnego trenera. Taka osoba doskonale wie, jak nauczyć początkującą osobę właściwej techniki i postawy w trakcie rozgrywki.

Tenis wymaga użycia siły, np. przy serwisie czy uderzeniach. Brak przyjęcia właściwej pozycji może skutkować groźną kontuzją, która wyeliminuje zawodnika z wszelkich aktywności nawet na kilka tygodni. Porady wysokiej klasy instruktora pozwolą uniknąć takiej sytuacji, która w konsekwencji mogłaby także całkowicie zniechęcić do gry. Co więcej, zaangażowanie osobistego trenera z pewnością przyspieszy postęp w umiejętnościach i będzie dodatkową motywacją do regularnych ćwiczeń. Zdecydowanie warto.

Jaki sprzęt jest niezbędny do gry w tenisa?

Tenis to dyscyplina, w której wyniki zależą od talentu gracza, ale także od właściwie dobranego sprzętu. Warto od razu stawiać na profesjonalne produkty zapewniające komfort, bezpieczeństwo i możliwość szybkiego rozwoju. To inwestycja, która z pewnością szybko zwróci się w postaci satysfakcjonujących rezultatów.

Kompletowanie wyposażenia należy rozpocząć od wysokiej jakości butów tenisowych. Ich specjalna konstrukcja zagwarantuje odpowiednią stabilizację kostki, chroniąc nogi przed urazami, w tym najbardziej narażony na kontuzje staw skokowy. Płaska i szeroka podeszwa zapewni z kolei właściwą przyczepność na różnych rodzajach nawierzchni. Profesjonalne marki butów do tenisa to m.in. Mizuno, Diadora i BABOLAT.

Kolejnym istotnym elementem jest oczywiście rakieta do tenisa. Warto poświęcić na jej wybór nieco większą chwilę, a przy tym skorzystać z usługi fachowego doradztwa. Jakie czynniki należy uwzględnić? Ważną kwestią jest waga samej rakiety do tenisa. Początkujące osoby powinny sięgać po lekki sprzęt, który ułatwi manewrowanie, a przy tym naukę odpowiedniej techniki. Główka rakiety tenisowej to część, która odpowiada za siłę odbicia. Zdecydowanie warto stawiać na te o dużej powierzchni, dzięki której łatwiej trafiać w piłkę. Najwyższej jakości rakiety do tenisa wykonane są z grafitu (lub jego mieszanki) i aluminium. Te pierwsze są lżejsze, a zatem gwarantują dużo większy komfort podczas nabywania umiejętności i samej gry. Na jakie marki stawiać? Najlepsi producenci rakiet tenisowych to BABOLAT, HEAD, Dunlop, Wilson i YONEX.

Dobrym pomysłem będzie również wybór profesjonalnej odzieży. Koszulki i spodenki do tenisa produkowane są ze specjalnych oddychających materiałów, które zapewniają właściwą wentylację i suchość nawet podczas intensywnych treningów. Ich krój świetnie dopasowuje się do ciała i nie krępuje ruchów w trakcie wymachów czy uderzeń. Odzież do tenisa od Diadora, FILA czy HEAD to gwarancja komfortu i wysokiej trwałości.

Warto sięgnąć także po wysokiej klasy torby czy plecaki do przenoszenia sprzętu i stroju. Ich specjalny profil pozwala odpowiednio zabezpieczać rakietę, a dodatkowe komory pomieszczą odzież, buty, a także wszelkie niezbędne akcesoria.

Kategoria: Art. spons.