Polski Tenis

WYNIKI

STRASBURG WTA 500: Linette - Cirstea 7:5, 7:5; Fręch - Stephens 6:3, 6:3; Xinyu Wang - Kalinskaya 6:4, 7:6 (3); Fręch - E. Andreeva 6:2, 6:2; E. Navarro - Cornet 6:4, 6:1; Samsonova - Krejcikova 6:2, 6:7 (5), 6:4; Svitolina - Parry 6:3, 6:4; Alexandrova - Bucsa 6:0, 7:5; RABAT WTA 250: Podoroska - Maria 6:2, 6:4; Cocciaretto - Kabbaj 6:3, 6:4; Rosatello - Yuan 7:6 (7), 1:6, 6:4; Siegemund - Blinkova 6:1, 7:6 (4); Xiyu Wang - N. Brancaccio 7:6 (5), 7:5; Stearns - Krunic 5:7, 6:2, 6:1; Z. Bai - Dar 6:3, 7:6 (4); Osorio - Avanesyan 3:6, 6:4, 4:0 i krecz Eliny; GENEWA ATP 250: Cobolli - Karatsev 7:5, 6:1; Ruusuvuori - Giron 6:3, 6:3; Shevchenko - Marozsan 6:4, 7:6 (4); Ofner - Hijikata 4:6, 6:4, 6:3; LYON ATP 250: Kotov - Cachin 6:1, 6:4; Koepfer - Barranco Cosano 6:4, 6:7 (4), 6:4; Etcheverry - Sanchez Izquierdo 1:6, 6:2, 6:2; Rinderknech - Evans 6:3, 4:6, 7:6 (6).

Jakie są rodzaje piłek tenisowych i czym się od siebie różnią?

Trudno wyobrazić sobie trening lub mecz na korcie bez piłki tenisowej.

To małe akcesorium bywa niedoceniane, a tymczasem wybranie odpowiedniego rodzaju piłki może uprzyjemnić trening, zwiększyć kontrolę, komfort i szybkość gry, a nawet pomóc w zdobyciu przewagi nad przeciwnikiem. Jakie są rodzaje piłek tenisowych i które z nich nadają się dla najmłodszych adeptów tenisa?

Piłka tenisowa ciśnieniowa

Pierwszy typ to piłka tenisowa ciśnieniowa. Jest ona wybierana przez osoby, które grają w tenisa regularnie na średnim lub wysokim poziomie. Piłki ciśnieniowe – w odróżnieniu od bezciśnieniowych, których dokładniejszy opis znajduje się poniżej – jest bardziej miękka i lekka. Dzięki temu zawodnik na korcie ma nad nią większą kontrolę – także w trakcie uderzeń. Piłka ciśnieniowa na etapie produkcji jest klejona z dwóch połówek pod bardzo wysokim ciśnieniem i z użyciem specjalnego gazu, który pozostaje w jej wnętrzu. To, że w środku piłki ciśnieniowej gaz może osiągnąć nawet 6 atmosfer, znacząco obniża jej wytrzymałość. Po otwarciu nowego opakowania z piłkami ciśnieniowymi nadają się one do rozegrania około 9 gemów (nawet gdy nie są używane, należy je wymieniać co około 2 tygodnie). Producenci piłek ciśnieniowych produkują ten asortyment, uwzględniając ich podział na 3 typy: przeznaczone do gry na poziomie zawodowym, mistrzowskim i rekreacyjnym.

Piłka tenisowa bezciśnieniowa

Drugi typ to piłka tenisowa bezciśnieniowa. W odróżnieniu od opisanej powyżej piłki ciśnieniowej, ten rodzaj został wypełniony grubym kauczukiem. To sprawia, że są one znacznie bardziej wytrzymałe, ale też dużo cięższe i twardsze. Ich waga jest wyczuwalna podczas treningu lub zawodów na korcie, dlatego najczęściej sięgają po nie osoby trenujące amatorsko, rekreacyjnie i okazjonalnie. Gra piłką tenisową bezciśnieniową charakteryzuje się dobrą jakością odbić, ale utrudnioną kontrolą uderzeń.

Piłka tenisowa juniorska

Kolejny rodzaj piłki tenisowej to juniorska. Czym odróżnia się ona od opisanych powyżej piłek: ciśnieniowej i bezciśnieniowej? Dla najmłodszych adeptów tenisa rekomendowane są piłki niskociśnieniowe, w sklepach z akcesoriach i sprzętem oznaczone jako soft. Są bardziej miękkie niż piłki bezciśnieniowe, dzięki temu małemu zawodnikowi łatwiej utrzymać kontrolę podczas gry na korcie. Są lekkie i mają cienkie ścianki.

Piłki tenisowe juniorskie produkowane są w 3 kolorach. Piłki czerwone są rekomendowane dla dzieci od 5 do 7 roku życia, odbijają się na wysokość od 85 do 105 centymetrów. Piłki pomarańczowe są rekomendowane dla dzieci w wieku 8-9 lat, odbicie nimi sięga do 120 centymetrów. Piłki zielone – dla dziewięcio- i dziesięciolatków – są tylko o 25% wolniejsze od standardowych piłek dla dorosłych, odbijają się na wysokość do 1,35 m.

Jak szybko zużywają się piłki tenisowe?

Od tego, jak szybko zużywają się piłki, zależy kilka czynników. Pierwszy z nich to wybór pomiędzy piłką ciśnieniową a bezciśnieniową – zostało to już napisane powyżej, że ciśnieniowe mają bardzo krótką żywotność. Na to, jak szybko trzeba będzie wymienić piłkę na nową, wpływają także warunki pogodowe, temperatura i wilgotność powietrza (o ile gramy na świeżym powietrzu), rodzaj nawierzchni i styl gry, jaki reprezentujemy. Na kortach ceglastych piłki zużywają się szybciej niż np. na trawiastych. 

Kategoria: Art. spons.