Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ WTA 1000: Paolini - Kalinskaya 4:6, 7:5, 7:5; RIO DE JANEIRO ATP 500: F. Cerundolo - Lajovic 3:6, 6:4, 6:4; Baez - Monteiro 6:4, 1:6, 6:2; Norrie - Seyboth Wild 6:1, 3:6, 6:2; Navone - Fonseca 2:6, 6:3, 6:3; DOHA ATP 250: Khachanov - Mensik 7:6 (12), 6:4; LOS CABOS ATP 250: Thompson - A. Zverev 7:5, 4:6, 7:6 (2); Ruud - S. Tsitsipas 6:4, 7:6 (4).

Joga dla początkujących – co musisz wiedzieć?

Co widzisz, kiedy słyszysz słowo joga?

Jeśli jest to jasno oświetlona sala treningowa, gdzie wysportowani jogini wyginają swoje ciała w nieprawdopodobny sposób, to jesteś w błędzie. W roli sali treningowej sprawdzi się Twoja sypialnia, a pierwszym ćwiczeniem może być… leżenie. Joga jest prosta i przyjemna, a uprawiać ją może każdy – przekonaj się! 

Czym jest joga?

Jogę praktykować zaczęli ludzie w starożytnych Indiach, a dziś jest popularna na całym świecie. Podchodząc do jogi od strony filozoficznej, ma ona pomóc swoim adeptom połączyć ciało wraz z duszą i umysłem w jedność – co oznacza znalezienie harmonii wewnętrznej.

Na pozycje jogi mówi się „asany”. Z pozoru mogą się one wydawać dziwne, ale z czasem przekonasz się, jak korzystnie wpływają na Twoje ciało i umysł. W trakcie ich wykonywania mięśnie kurczą się i rozciągają. Stopniowo prowadzi do uwolnienia się w zgromadzonego w  ciele napięcia.

Co jeszcze warto wiedzieć, kiedy szukasz czym jest joga dla początkujących? Podczas ćwiczeń pracuje się nie tylko na ruchami swojego ciała, ale również nad kontrolą oddechu – trening oddychania nazywa się pranayama.

Co daje joga?

 • Pomaga się zrelaksować

Każdego dnia musisz sobie radzić z nerwami w pracy i w domu, w efekcie czego Twoje mięśnie są ciągle napięte. W trakcie jogi uwolnisz to napięcie, rozluźnisz się, dzięki czemu zresetujesz swój umysł i będziesz chodzić mniej zestresowany.

 • Skutkuje poprawą kondycji

Regularne ćwiczenia jogi rozwijają mięśnie i elastyczność kończyn, a także zwiększają wydolność płuc oraz prostują sylwetkę.

 • Polepsza humor

Podczas aktywności fizycznej organizm produkuje endorfiny, które odpowiadają za to, że czujesz szczęście. Nie pozostaje Ci zatem nic innego, jak zacząć ćwiczyć jogę i być szczęśliwym!

 • Wspiera samokontrolę swojego ciała

Podczas ćwiczeń to Ty nadajesz sobie rytm oddychania, w miarę postępów w treningu to Ty wyginasz swoje kończyny w coraz bardziej fantazyjne pozycje.

 • Odmładza

To, co daje joga, to oczyszczenie ciała z toksyn, ćwiczenia ujędrniają skórę, wzmacniają odporność na choroby, polepszają krążenie krwi, spada Ci poziom cholesterolu, a wszystko to razem prowadzi do tego, że starcze problemy tak szybko Cię nie dopadną.

 • Redukuje bóle

Wielu praktykantów jogi dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z wpływem treningu na bóle, np. pleców. Przy regularnych ćwiczeniach problemy te ustępowały.

Jak zacząć ćwiczyć jogę?

 • Ubierz się na sportowo

Podczas ćwiczeń rozciągających nic nie powinno krępować Twoich ruchów. Chcesz się czuć przede wszystkim wygodnie.

 • Kup matę

Dzięki temu nie będziesz się ślizgać na podłodze.

 • Zrób sobie miejsce

Nie chcesz przez przypadek uderzyć nogą w telewizor albo strącić suszarki z praniem. Dokonaj małego przemeblowania w swojej sypialni albo salonie, żeby mieć wokół siebie przynajmniej metr wolnej przestrzeni.

 • Przejdź na dietę

Nie jest to konieczne, ale warto zmienić szkodliwe nawyki w odżywianiu, jeśli chcesz, aby joga przyniosła szybkie efekty.

 • Zacznij od podstawy podstaw

Połóż się i świadomie oddychaj. Myśl o każdym swoim wdechu i wydechu. Następnie spróbuj podnosić nogi do góry – raz jedną, raz drugą. Następnie wykonaj skłony boczne. Po więcej ćwiczeń sięgnij do poradników.

Joga to świetny sposób na odprężenie umysłu i poprawę kondycji fizycznej. Nie zwlekaj – spróbuj jej!

Akcesoria do jogi na sport-shop.pl

Kategoria: Art. spons.