Polski Tenis

WYNIKI

STUTTGART ATP 250: Musetti - Koepfer 6:7 (9), 7:6 (5), 63 Tiafoe - Hanfmann 7:5, 7:6 (5); Bublik - Medjedovic 6:1, 7:6 (4); Draper - Giron 6:4, 3:6, 6:3;  'S-HERTOGENBOSCH ATP 250: Brouwer - Mannarino 6:3, 6:3; Griekspoor - McDonald 6:3, 7:6 (5); Humbert - Fils 6:3, 7:6 (1).

Lecz ból z głową!

Co robisz gdy doskwiera Ci ból lub złe samopoczucie?

Zastanawiasz się nad źródłem takiego stanu, szukasz przyczyn, a gdy sytuacja powtórzy się masz w planie konsultację ze specjalistą i dalszą diagnostykę?  Jeśli tak to super – super dla Ciebie, gorzej z całą resztą, która bez większego namysłu sięgnie do domowej apteczki, w której według zapewnień producenckich znajdzie ukojenie bólu i ukołysanie nerwów.

W zasadzie trudno się dziwić takiemu postępowaniu, gdy blok reklamowy emitowany w telewizji czy radio, wypełniony jest po brzegi gotowym przepisem na każdą z dolegliwości. Dynamiczny rozwój rynku farmaceutycznego oraz łatwość dostępu do wielu leków i suplementów diety bez konieczności konsultacji z lekarzem, sprawił, że obecnie mamy do czynienia ze zjawiskiem nadużywania leków i uzależnienia od substancji leczniczych wielu ludzi – w różnym wieku!

Reklama Cię uleczy?!?

Rynek reklamy to najbardziej dynamicznie rozwijająca się gałąź podtrzymująca handel – także lekami. Rynek farmaceutyczny łoży ogromne nakłady na promocję produktów leczniczych i suplementów diety, a to z kolei przyczyniło się do ogromnego wzrostu konsumpcji medykamentów zażywanych na własną rękę – bez konsultacji z lekarzem. Jest to działanie nierozmyślne i częstokroć niesie ze sobą więcej ryzyka niż korzyści, ponieważ trzeba pamiętać o tym, że nawet pozornie bezpieczne substancje mogą zostać przedawkowane i wywołać niepożądane skutki uboczne. Najbardziej niebezpieczne dla naszego zdrowia jest samowolne i nałogowe sięganie po leki przeciwbólowe bez wcześniejszej diagnostyki. Ból może mieć wiele przyczyn i pełni w naszym organizmie ważną rolę – ostrzega przed niebezpieczeństwem, które nie powinno zostać uśpione lekiem. Rozróżniamy wiele rodzajów bólu, niektóre z nich koniecznie trzeba koić farmakologicznie, natomiast istnieje także ból somatyczny, który niejednokrotnie można uśmierzyć psychoterapią lub wdrożeniem technik relaksacyjnych, ale o tym przekona się tylko ten, kto zwróci się po pomoc.

Pacjenci nie czytają ulotek leków!

Przed zastosowaniem leku skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Niewielu z nas stosuje się do tego wskazania, a szkoda – ponieważ jest to jeden z kroków, który może uchronić przed niekorzystnym działaniem leków i ich nadużywaniem w sytuacjach, które tego nie wymagają. Wiele kontrowersji wprowadziło pojawienie się w ogólnodostępnym obrocie aptecznym leku Ketonal Active. Jeszcze jakiś czas temu, leki zawierające jako substancję aktywną ketoprofen (niesteroidowy lek przeciwzapalny NLPZ) wydawane były z przepisu lekarza, więc nie można było ich kupić bez recepty. Obecnie lek Ketonal Active w dawce 50mg może nabyć każdy i nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że ketoprofen jest jedną z silniejszych substancji przeciwbólowych i nie jest lekiem pierwszego rzutu w leczeniu dolegliwości bólowych – a niestety tak jest traktowany. Jak podkreśla farmaceutka Karolina Słowik z i-Apteka.pl -stosowanie tego leku nie jest bezwzględnie zakazane i śmiertelnie niebezpieczne (pod warunkiem zastosowaniem się do zaleceń), lecz istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania, o których nie usłyszymy w reklamie. Nie tylko Ketonal Active bywa nadużywany i niebezpieczny, inne leki również mają sporo za uszami i nie chodzi tu o ty, by całkowicie pominąć ich rolę w niwelowaniu bólu, lecz o to, by uświadomić pacjentom, że ciągłe łykanie tabletki nie jest jedynym i słusznym rozwiązaniem problemu.

Ból należy leczyć, a nie zaleczyć!

Leki stworzone zostały dla ludzi, z przekazem ratowania zdrowia i życia człowieka. Kiedyś na wagę złota i trudno dostępne, dziś… sami wiemy jak jest. Bezdyskusyjnie leki są potrzebne, a ich rola jest nieoceniona, natomiast problem zaczyna się wtedy, gdy sięganie po lek staje się przepisem na życie. Jeśli możemy Was przed tym ustrzec, to właśnie to jest przesłaniem tego tekstu. Ból jest wpisany w naszą egzystencję i tak jak już zostało wspomniane jest dla nas sygnałem i ostrzeżeniem, z którego powinniśmy skorzystać, bu ustrzec się poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli Twój ból jest na tyle doskwierający, że musisz codziennie ratować się proszkiem przeciwbólowym, bądź przyćmiewa radość życia, koniecznie zwróć się po pomoc. W Polsce istnieje wiele ośrodków specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu bólu, w poradniach tych spotkasz ludzi, którzy mają podobne problemy, a wykwalifikowany personel dobrze wie jak doradzić i pomóc.

Autor: mgr farm. Aneta Król

Kategoria: Art. spons.