Polski Tenis

WYNIKI

WUHAN WTA 1000: Sabalenka - Fręch 6:2, 6:2; Gauff - Linette 6:0, 6:4; Q. Zheng - Paolini 6:2, 3:6, 6:3; Xinyu Wang - Alexandrova 4:6, 7:5, 7:6 (6); SZANGHAJ ATP 1000: Djokovic - Mensik 6:7 (4), 6:1, 6:4; Fritz - Goffin 6:3, 6;4; Sinner - Medvedev 6:1, 6:4; Machac - Alcaraz 7:6 (5), 7:5.

Lekko rozdarte serce, czyli polskie ślady w kobiecym tenisie

Globalna wioska – tak mówi się o współczesnym świecie. Ludzie wyjeżdżają z ojczyzny w poszukiwaniu szczęścia i lepszego życia. 

Multikulturalny świat mamy też w tenisie, gdzie np. po kortach biega wiele zawodniczek polskiego pochodzenia.

Women’s Tennis Association (WTA), czyli największa organizacja kobiecego tenisa, zrzesza wszystkich organizatorów turniejów tenisowych oraz same tenisistki. Organizacja publikuje co tydzień aktualny ranking tenisistek grających w turniejach. Punkty rankingowe są zliczane na podstawie dotarcia do poszczególnych rund w turnieju. Dzięki nim można sprawdzić, jak oceniana jest dyspozycja i forma danej zawodniczki.

Lekko rozdarte serce, czyli polskie ślady w kobiecym tenisie

Dwie tenisistki w dwudziestce rankingu WTA

My postanowiliśmy wykorzystać ranking WTA w nieco inny sposób. A konkretnie przeszukaliśmy pierwsze cztery setki tenisistek w poszukiwaniu tych z polsko brzmiącymi nazwiskami oraz polskimi korzeniami. Od wielu bowiem lat kilka zawodniczek na kortach tenisowych w pewnym (może i niewielkim ułamku) reprezentuje kraj nad Wisłą. Większość z tych tenisistek nie ukrywa swojego pochodzenia i korzeni, czasem mocno utożsamia się z ojczyzną swoich rodziców. Obecnie w pierwszej dziesiątce nie znajdziemy żadnej zawodniczki, która ma coś wspólnego z Polską. Ale już w drugiej mamy takie dwie. Pierwszą jest Niemka Angelique Kerber. Jej rodzice Sławomir i Beata wyemigrowali z Polski w latach 80. Zwyciężczyni trzech turniejów wielkoszlemowych urodziła się w 1988 roku w Bremie, dorastała w Kolonii. Co ciekawe ma dom Puszczykowie i na każdym kroku – również w wywiadach dla niemieckich mediów – podkreśla, że choć reprezentuje Niemcy, to Polskę też ma w sercu i czuje się bardzo związana z naszym krajem. Drugą jest Dunka Caroline Wozniacki. Przyjaciółka Agnieszki Radwańskiej na torbie ze sprzętem tenisowym wyszyte ma dwie flagi, duńską i polską. – Zawsze podkreślam, że w połowie jestem Dunką, a w połowie Polką – powtarza pytana o swoje korzenie.

Zawodniczki tenisa ziemnego z odległych państw

Kerber i Wozniacki to jedyne tenisistki z polskimi korzeniami będące w pierwszej setce rankingu WTA. Szukając dalej, natrafiamy jednak na kolejne polskie ślady. Sięgają one aż Australii, gdzie barw bronią dwie zawodniczki – Samantha Stosur oraz Olivia Rogowska. Stosur to polskie nazwisko, a dziadek Samanthy jest Polakiem. Podobnie jak Rogowska, która jest córką polskich imigrantów. Natomiast rodzice Sabine Lisicki wyemigrowali z Polski do RFN w 1979 roku. Jej ojciec Richard ma korzenie niemieckie i polskie, matka jest Polką. Media wielokrotnie nagrywały rodzinę Lisickich rozmawiających z córką po polsku. Daleko w rankingu WTA plasuje się Kanadyjka Gabriela Dabrowski, która w wywiadach chętnie opowiada o swoich polskich korzeniach. – Mój ojciec jest Polakiem, a matka Kanadyjką. Tata pochodzi ze Szczytna, natomiast mama z Toronto. Kiedy miałam 13 lat, otrzymałam od Polskiego Związku Tenisowego propozycję gry dla Polski, jednak ja mieszkam cały czas w Kanadzie i tam też trenuję. W Polsce mam rodzinę tylko w Szczytnie – opowiadała swego czasu w rozmowie z portalem sportowefakty.wp.pl. Jak widać, polscy fani kobiecego tenisa nie muszą trzymać kciuków tylko za zawodniczki broniące biało-czerwonych barw, bo polskich śladów na kortach jest zdecydowanie więcej.

Polska krew, obcy paszport – wciąż grające tenisistki

Angelique Kerber (Niemcy) – 13 miejsce w najnowszym rankingu ATA

Caroline Wozniacki (Dania) – 18 miejsce w rankingu WTA

Samantha Stosur (Australia) – 132 miejsce w rankingu WTA

Olivia Rogowska (Australia) – 250 miejsce w rankingu WTA

Sabine Lisicki (Niemcy) – 273 miejsce w rankingu WTA

Gabriela Dabrowski (Kanada) – 373 miejsce w rankingu WTA

Kategoria: Art. spons.