Polski Tenis

WYNIKI

MADRYT: Sabalenka - Linette 6:4, 3:6, 6:3; Rybakina - Bronzetti 6:4, 6:3; Pavlyuchenkova - D. Saville 6:1, 6:4; A. Krueger - Alexandrova 6:3, 6:3; M. Andreeva - Noskova 4:6, 6:3, 6:3; C. Garcia - Xinyu Wang 6:1, 6:4; Paolini - Jimenez Kasintseva 6:0, 6:1; F. Cerundolo - Marozsan 6:2, 7:6 (5); Seyboth Wild - Musetti 6:4, 6:4; T. Paul - L. Klein 6:7 (5), 6:1, 6:4; Rublev - Bagnis 6:1, 6:4; Altmaier - Fils 6:2, 6:3; Davidovich Fokina - J. Shang 7:5, 6:3.

Napoje izotoniczne vs. napoje energetyczne: co warto wybrać?

Napoje energetyczne czy napoje izotoniczne? To pytanie zapewne przynajmniej raz zadał sobie każdy, kto spotkał się z problemem obniżonej koncentracji lub braku energii.

Z takim dylematem spotyka się też wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z aktywnością fizyczną. Jest tylko jedna słuszna odpowiedź: to zależy. 

Popularne energetyki i izotoniki mają jeden wspólny mianownik: nawadniają organizm. Różnią się jednak składem, a przez to pełnią nieco inną funkcję.

Uwielbiamy dni, kiedy energia dosłownie nas rozpiera i jesteśmy w pełni sił witalnych. Niestety, na co dzień osiągnięcie idealnego stanu często okazuje się niezwykle trudne. Zaburzony sen, błędy dietetyczne, stres, nadmiar obowiązków – to wszystko nie sprzyja zachowaniu dobrej formy. Na szczęście istnieją napoje, które szybko i skutecznie przywracają nadwątlone siły.

Napoje energetyczne – pobudzają i poprawiają koncentrację

Popularne energy drinki, podobnie jak napoje witaminowe, zawierają w swoim składzie kompleks witamin i minerałów, a poza cennymi mikroskładnikami – także substancje o działaniu pobudzającym. Pierwsze z wymienionych to przede wszystkim witaminy z grupy B, które stymulują układ immunologiczny, wspomagają funkcję układu nerwowego, poprawiają koncentrację i podnoszą nastrój. Niektóre napoje energetyczne zawierają też L-argininę – aminokwas endogenny, wpływający na prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego, krwionośnego, immunologicznego i płciowego.

Właściwości pobudzające energy drinków wynikają przede wszystkim z zawartości kofeiny. Nie brakuje w nich także węglowodanów, które też dodają energii. W produktach o wysokiej jakości nie występują składniki uważane za szkodliwe, jak syrop glukozowo-fruktozowy czy sztuczne barwniki.

Napoje izotoniczne – nawadniają i wspomagają równowagę kwasowo-zasadową

Także w składzie popularnych izotoników znajdziemy zestaw witamin z grupy B. Napoje izotoniczne zawierają też węglowodany, ale w stężeniu nieco niższym niż energy drinki. Oprócz tego ich skład uwzględnia cenne minerały, zwłaszcza sód. Dwa ostatnie składniki występują w stężeniu fizjologicznym, co ma ogromne znaczenie dla właściwości napoju.

Izotoniki odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe nawodnienie organizmu. Wspomagają też równowagę kwasowo-zasadową i stymulują przewodnictwo nerwowe.

Napoje izotoniczne czy energetyczne – które wybrać?

Energy drinki wykazują największą przydatność w stanach zmęczenia, nie tylko fizycznego, ale także umysłowego. Chroniczny brak sił i chęci do działania, nauka do egzaminu, brak sił do treningu lub „syndrom dnia poprzedniego”. W każdej z tych sytuacji, napój energetyczny sprawdzi się bardzo dobrze.

Napoje izotoniczne to najlepszy wybór podczas upałów, w trakcie długiego lub wymagającego treningu i po intensywnym wysiłku fizycznym. Po zakrapianej imprezie pomogą nawodnić organizm i w ten sposób zniwelują nieprzyjemne objawy, czyli tzw. kaca. Wykazują też sporą przydatność w stanach obniżonej koncentracji.

Reasumując choć napoje energetyczne w pewnych przypadkach są przydatne dla osób aktywnych, lepiej sprawdzają się na co dzień, gdy brakuje nam energii do działania. Napoje izotoniczne to natomiast najlepszy wybór dla sportowców.