Polski Tenis

WYNIKI

NOTTINGHAM WTA 250: Boulter - Fręch 6:2, 6:4; Jabeur - A. Krueger 6:4, 4:6, 7:5; Jabeur - L. Fruhvirtova 6:2, 6:1; S-HERTOGENBOSCH WTA 250: Andreescu - Osaka 6:4, 3:6, 7:6 (3); Samsonova - Minnen 6:4, 7:5; Galfi - Krunic 7:5, 6:3; WALENCJA WTA 125: Tomova - Semenistaja 6:3, 6:1; A. Li - Kalieva 6:2, 6:0; Shymanovich - Pigossi 6:0, 7:6 (1); 'S-HERTOGENBOSCH ATP 250: Korda - T. Paul 6:4, 6:2; Griekspoor - Vukic 4:6, 6:3, 7:6 (4); De Minaur - Raonic 7:5, 6:2;STUTTGART ATP 250: Draper - Tiafoe 5:7, 6:4, 7:6 (1); M. Berrettini - Duckworth 6:4, 7:5; Musetti - Bublik 4:6, 6:1, 1:0 i krecz Akexandra; Nakashima - Struff walkower. 

Nattokinaza – enzym, który dba o Twoje serce

nattokinaza suplement

Natto to tradycyjne danie spożywane już od 2000 lat w krajach azjatyckich. Przygotowywane jest z fermentowanych ziaren soi. Uważa się, że przyczynia się do długowieczności Japończyków. Skąd takie wnioski? W 1987 roku odkryto, że w jego składzie znajduje się nattokinaza. Co to jest? Silny enzym, który może mieć korzystne skutki dla zdrowia Twojego układu sercowo-naczyniowego. 

W poniższym artykule dowiesz się czym wyróżnia się nattokinaza, na co pomaga i gdzie jej szukać.

Co to nattokinaza i jaki ma związek z fermentowaną soją?

Produkty fermentowane są chętnie włączane do diety w Kraju Kwitnącej Wiśni. Jednym z najpopularniejszych jest natto. Niemodyfikowana genetycznie soja jest najpierw przez wiele godzin gotowana na parze. Następnie poddaje się ją naturalnemu procesowi fermentacji, które zachodzi dzięki bakterii Bacillus Subtilis Natto. Na pierwszy rzut oka nie jest to apetyczny posiłek – ma lepką konsystencję, specyficzny zapach i smak. Jednak posiada wiele wartości odżywczych i jest chętnie spożywany jako dodatek np. do ryżu.

To właśnie z fermentowanej soi jest ekstrahowana nattokinaza. Co to jest i czym się wyróżnia? Należy do grupy enzymów proteazy serynowej, a w jej składzie znaleźć można aż 275 aminokwasów. Odkryto, że posiada zdolność rozkładania fibryny, czyli białka odpowiedzialnego za tworzenie skrzepów krwi. Ze względu na tę właściwość jest badana pod kątem potencjalnych korzyści dla zdrowia serca i krążenia.

natto danie

Sprawdź, jak działa nattokinaza i w jaki sposób wspiera układ sercowo-naczyniowy

Zastanawiasz się, na co pomaga nattokinaza? Jak już wspominaliśmy, ma bezpośredni wpływ na układ fibrynolityczny. Pomaga rozkładać białko biorące udział w krzepnięciu krwi. Zwiększa w ten naturalną zdolność organizmu do utrzymywania drożności naczyń krwionośnych. Tym samym zmniejsza ryzyko poważnych zakrzepów, które mogą prowadzić do udarów lub zawałów serca. Badania sugerują również, że może pomóc w utrzymaniu zdrowego poziomu krwi oraz w kontrolowaniu cholesterolu.

W świetle licznych korzyści warto zastanowić się, gdzie dostępna jest nattokinaza.  Jaka najlepsza i najszybciej przyswajalna jej forma jest oferowana poza Japonią? Jak pewnie wiesz, niezaprzeczalnie  pierwszym źródłem składników odżywczych powinna być zawsze zbilansowana dieta. Niestety natto nie jest posiłkiem popularnym w Polsce. Stąd można rozważyć dostarczenie nattokinazy w postaci popularnych suplementów diety.

Nattokinaza – gdzie kupić najwyższej jakości suplementy?

Jak bezpieczna jest nattokinaza? Skutki uboczne to rzadkość. Ważne jednak, aby przed rozpoczęciem suplementacji skonsultować się z lekarzem. To szczególnie istotne, jeśli przyjmujesz leki rozrzedzające krew lub masz zaburzenia krwawienia. W tych przypadkach nie poleca się preparatów, w których skład wchodzi nattokinaza. Suplement powinien być więc stosowany zawsze w zgodzie z potrzebami organizmu oraz z uwzględnieniem chorób przewlekłych.

Nattokinaza w formie preparatu powinna przede wszystkim wykazywać się dużą czystością. Kluczowa jest również siła działania. Szukaj produktów, które określają poziom aktywności w jednostkach fibrynolitycznych (FU), co wskazuje na zdolność enzymu do rozkładania fibryny. Wysoka ich liczba determinuje silniejsze korzyści zdrowotne.

Przykładowo marka, która wyróżnia się wieloletnią jakością, jest Doctor’s Best. W jej asortymencie znajdziesz wysoko aktywny suplement Nattokinaza. Gdzie kupić ten preparat? Sprawdź sklep internetowy Shaman.pl i wybierz zdrowy styl życia!

nattokinaza suplement