Polski Tenis

WYNIKI

PUCHAR DAVISA - POLSKA - KOREA POŁUDNIOWA 1:3: Drzewiecki/J. Zieliński - Y.S. Chung/Nam 6:7 (3), 6:4, 3:6; Pawelski - Song 6:3, 6:4; Kaśnikowski - S. Hong 6:7 (8), 2:6; K. Majchrzak - S. Kwon 5:7, 6:7 (3); GUADALAJARA WTA 500: Fręch - Stakusic 6:4, 6:3; C. Garcia - Bouzkova walkower; Osorio - Rakhimova 7:6 (6), 6:2; O. Gadecki - Trevisan 6:2, 3:6, 6:1; MONASTYR WTA 250: Lys - Sonmez 7:5, 6:2; Bronzetti - Ruzic 6:2, 6:1; Sramkova - Sorribes Tormo 1:6, 7:6 (5), 7:5; Kartal - Starodubtseva 7:6 (4), 6:2; BUKARESZT WTA 125: Bulgaru - Gorgodze 3:6, 6:3, 6:2; Von Deichmann - Tig 6:2, 6:0; LUBLANA WTA 125: Parrizas Diaz - Danilovic 7:5, 6:4; Teichmann - F. Jones 2:6, 6:4, 6:1.

Tenis – historia, znani zawodnicy i kariera

Tenis jest popularnym sportem na całym świecie, a turnieje tenisowe są rozgrywane zarówno na poziomie zawodowym jak i amatorskim. Istnieje wiele organizacji i turniejów tenisowych, które odbywają się na różnych kontynentach.

Podobnie jak na świecie tak i w Polsce tenis jest popularnym sportem, zarówno wśród profesjonalnych zawodników, jak i amatorów. Polska ma wiele sukcesów w tenisie, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. 

W Polsce istnieje wiele klubów tenisowych, w których dzieci i dorośli mogą trenować. Coraz więcej osób decyduje się na aktywne uprawianie tego sportu, a liczba zawodników i zawodniczek reprezentujących Polskę na międzynarodowych turniejach tenisowych rośnie. Polski Związek Tenisowy jest organizacją, która promuje tenis w kraju i zajmuje się organizacją różnych turniejów wśród zawodników wielu kategorii wiekowych. Związek wspiera również rozwój młodych talentów i inwestuje w infrastrukturę tenisową w Polsce.

Współczesna wersja tenisa narodziła się w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX w. jako tzw lawn tennis, czyli w tłumaczeniu tenis na trawie. Natomiast sama nazwa ma pochodzenie francuskie – początkowo grę nazywano „jeu de paume”, czyli po prostu „gra ręką”. Według tej teorii nazwa została wymyślona przez francuskich mnichów. Zwykli oni krzyczeć słowo „tenez” czyli „uważaj, łap” podczas wprowadzania piłki do gry.

Trudno opisać w skrócie wszystkich najwybitniejszych tenisistów świata, dlatego skupimy się na wybranych przedstawicielach tej dyscypliny.

Wśród zagranicznych tenisistów olbrzymimi sukcesami i wielkimi karierami mogą pochwalić się Serena Williams i Roger Federer. Serena zdobyła 23 tytuły wielkoszlemowe, jest również zdobywczynią Karierowego Złotego Wielkiego Szlema w grze pojedynczej i podwójnej oraz Niekalendarzowego Wielkiego Szlema w grze pojedynczej i podwójnej. W sumie wygrała 72 turnieje WTA – największej organizacji tenisa kobiecego, która zrzesza tenisistki, wszystkich organizatorów imprez tenisowych oraz sędziów.

Roger Federer jest uważany za jednego z najlepszych zawodników w historii tenisa. W ciągu swojej kariery wygrał 103 turniejów rangi ATP Tour w grze pojedynczej – organizacji zrzeszającej zawodowych tenisistów, organizującej wszystkie najważniejsze turnieje światowe. 54 razy w wymienionym cyklu doszedł do finału. Jest jednym z zaledwie kilku zawodników, którzy wygrali wszystkie cztery Wielkie Szlemy (Australian Open, French Open, Wimbledon oraz US Open), wśród których na szczególna uwagę zasługuje seria zwycięstw na Wimbledonie – w latach 2004-2012 wygrał 7 z 9 rozegranych turniejów. Karierę zakończył w 2022 roku.

Serena Williams i Roger Federer są jednymi z tych tenisistów – oraz ogólnie sportowców – których talent, wytrzymałość, determinacja i ciężka praca są obiektami podziwu dla wszystkich fanów sportu na całym świecie.

Najlepsze lata sukcesów polskich tenisistów to ostatnie 15-20 lat, natomiast wcześniej w czasach bardziej odległych również mieliśmy bardzo utytułowanych przedstawicieli tej dyscypliny. W trakcie uroczystej Gali 100-lecia Polskiego Związku Tenisa, która odbyła się we wrześniu 2021 roku w Warszawie ogłoszono wyniki głosowania na 10 najlepszych tenisistów w historii Polski. Głosy oddawali internauci, wybrani zawodnicy uprawiali tą dyscyplinę w latach 1921-2012. Na pierwszych 4 miejscach znajdują się tenisiści odnoszący swe sukcesy w ostatnich lata: Agnieszka Radwańska, Iga Świątek, Łukasz Kubot, Hubert Hurkacz. Z tenisistów z nieco bardziej odległej przeszłości wymienione są w pierwszej 10 tylko 2 osoby: Jadwiga Jędrzejowska i Wojciech Fibak. Numerem 1 na liście jest Agnieszka Radwańska. Radwańska jest finalistką Wimbledonu 2012, byłą wiceliderką rankingu WTA oraz zwyciężczynią kończącego sezon turnieju WTA Finals 2015. W swej karierze wygrała w dwudziestu turniejach WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej. Jest to pierwsza polska tenisistka, która zarobiła na korcie ponad 1 mln dolarów amerykańskich. W klasyfikacji wszech czasów skupiającej się na nagrodach turniejowych zajmuje 9 miejsce z wynikiem ponad 27,5 mln dolarów.

Pozostając w tematyce funduszy przyjrzyjmy się kosztom, jakie musi ponieść zawodnik, zaczynający swoja przygodę z tym sportem. Jest to jednocześnie odpowiedź na pytanie czemu nadal mamy tak mało przedstawicieli wśród najlepszych tenisistów świata.

Początki są względnie tanie. Niezbędny do kupienia sprzęt czyli rakieta, piłki, strój budżetu nie jest zbyt znaczący, oczywiście pod warunkiem że nie będziemy kupować rzeczy z najwyższej półki cenowej. Miesięczny koszt szkolenia dziecka może wahać się od 300 do 500 złotych. Koszty rosną w miarę upływu czasu, jeśli chcemy by dziecko kontynuowało szkolenie na wysokim poziomie. Zakładając że zawodnik będzie poświęcał na trening między 4 a 5 godzin tygodniowo to trenując indywidualnie daje kwotę około 1000 zł. Koszt miesięczny wyniesie więc około 4000 zł. Szacunki odnoszą się do Warszawy. Jeżeli chcemy natomiast zatrudnić trenera na wyłączność są to koszty na poziomie od 8 do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście należy również doliczyć koszty podróży związanych z turniejami.

Pomocny w obniżeniu kosztów treningu może okazać się system opracowany przez polskich inżynierów. System 4Motion to zestaw sensorów które z bardzo duża dokładnością mierzą położenie ludzkiego ciała. Jego głównym zadaniem jest monitorowanie ruchów zawodnika w ten sposób, aby podążał za ruchem wzorcowym, nakreślonym przez trenera. Dotyczy to wielu zagrywek z jakimi mamy do czynienia w tenisie. Trener określa ruch wzorcowy dla danego zawodnika a następnie system dzięki możliwości podglądu wizualnie na ekranie smartfona, tablecie lub laptopie daje nam pełen obraz jak dokładnie podążaliśmy za wzorcem. Oprócz tego reakcja zwrotna na ruchy jest przekazywana dźwiękowo lub świecenie diody w określonym kolorze. Dzięki temu część treningu można przeprowadzić bez bezpośredniego nadzoru trenera, co zdecydowanie obniża koszty dla trenującego. Produkty 4Motion bazują na autorskim rozwiązaniu w postaci algorytmów i stworzonego pierwszego prototypu do dokładnego pomiaru ruchów wybranych punktów ludzkiego ciała. Opaski zakładane są na ręce i nogi zawodnika, i są tak skonstruowane żeby nie przeszkadzać mu w treningu. Dzięki urządzeniu 4Motion Wirtualny Klub Ćwiczeń trener zaprogramuje ruch wzorcowy pod konkretną osobę. Dzięki temu 1 trener może efektywnie nadzorować zdecydowanie większą niż dotychczas grupę zawodników.

Więcej informacji o systemie 4Motion uzyskać można pod adresem www.4motion-system.pl.

Tenis w systemie 4Motion
4Motion Wirutalny Klub Ćwiczeń może zastąpić trening na korcie.
4Motion Wirtualny Trener może pomóc gdy musimy trenować sami
Trening z 4Motion jest dobry do szkolenia techniki
Nowoczesna technologia powinna wspierać sport.