Polski Tenis

WYNIKI

DUBAJ ITF W100: Fręch - Kulikova 6:2, 6:3; Zakharova - Zolotareva 6:0, 6:1; Mladenovic - Plipuech 6:4, 6:4; V. Kuzmova - S. Chang 6:4, 6:2; RIJAD POKAZOWY: Hurkacz - Stricker 10:7, 10:5; Wawrinka - M. Berrettini 5:10, 10:4, 10:6; Norrie - Kyrgios 10:6, 10:6; A. Zverev - Thiem 10:8, 10:7.

Tenis. United Cup 2023 – nowe rozgrywki dla kobiet i mężczyzn na przełomie roku w Australii

W dniach 29 grudnia – 8 stycznia w Brisbane, Perth i Sydney w Australii odbędą się nowe rozgrywki tenisowe dla kobiet i mężczyzn – United Cup 2023.

Organizatorami zawodów są władze WTA i ATP oraz Tennis Australia. Przez 11 dni rywalizować będzie 18 mieszanych drużyn. W puli ma być 15 mln $, a do zdobycia będzie po 500 punktów do światowych rankingów. 

Kto zagra w United Cup?

Pierwsze 12 krajów zostanie zakwalifikowanych poprzez ranking singlowy WTA i ATP (po sześciu najlepszych).

Pozostałe sześć państw awansuje do United Cup po połączeniu pozycji w klasyfikacji zawodników numer 1 wśród kobiet i mężczyzn. Drużyny będą składać się z 6-8 osób.

Wydaje się więc, że na dziś prawo gry w Australii (według rankingów) mają m.in. Polska, Hiszpania, Tunezja, Norwegia, USA, Francja, Grecja, Niemcy, Serbia, Białoruś, Rosja, Kanada, Włochy, Australia. Rosjanie i Białorusini nie zostaną jednak dopuszczeni do rywalizacji.

Biało-czerwoni powalczą w United Cup, o ile na start zdecydują się Iga Świątek lub Hubert Hurkacz. 

System rozgrywek

Każde miasto (Brisbane, Perth, Sydney) będzie gościć dwie grupy po trzy kraje. Pojedynki składać się będą z dwóch meczów singlowych kobiet i dwóch spotkań singlowych mężczyzn oraz miksta. Zwycięzcy grup awansują do Final Four United Cup w Sydney (6-8 stycznia), a kolejny najlepszy zespół z fazy grupowej uzupełni stawkę.

Kiedy losowanie?

Losowanie turnieju odbędzie się w czwartek, 10 listopada. Bilety na United Cup trafią do sprzedaży 11 listopada. 

United Cup zastąpi w kalendarzu męskie zawody ATP Cup. Nieco systemem gry różnić się będzie od Pucharu Hopmana, który był rozgrywany przez wiele lat.

Tenis. Polska – Hiszpania 1:2 w półfinale ATP Cup 2022 w Sydney

Kategoria: ATP, WTA