Polski Tenis

WYNIKI

PRAGA WTA 250: Linette - Fręch 6:2, 6:1; Krejcikova/Siniakova - Mattek-Sands/Safarova 6:3, 6:3; JASSY WTA 250: Danilina/Khromacheva - Panova/Sizikova 6:4, 6:2; WARSZAWA WTA 125: Joint - Chwalińska 6:2, 2:6, 6:0; Parks - Kung 7:6 (4), 3:6, 6:2; Falkowska/Kubka - Naef/Stojanovic 6:4, 7:6 (5); KITZBUHEL ATP 250: M. Berrettini - Hanfmann 6:4, 6:4; Gaston - Diaz Acosta 6:1, 2:0 i krecz Facundo; UMAG ATP 250: F. Cerundolo - Rublev 7:6 (6), 6:4; ATLANTA ATP 250: Nishioka - McDonald 6:3, 6:4; J. Shang - Shelton 7:6 (6), 6:4; Purcell - Goffin 6:3, 6:3; Tiafoe - Karatsev 6:4, 3:6, 6:3; Davidovich Fokina - Opelka 7:5, 7:5; Thompson - Mayot 6:2, 7:5.

Wimbledon – turniej inny niż wszystkie

Czym wyróżnia się Wimbledon na tle innych turniejów Wielkiego Szlema?

Wimbledon to oczywiście jeden z najważniejszych turniejów w sezonie tenisowym, obok US Open, Australian Open i French Open, które uzupełniają wielką czwórkę. 

Pośród tychże jest jedynym rozgrywanym na tradycyjnych, trawiastych kortach, pozostałe mają miejsce na twardych kortach (hard) i mączce.

Co zrobić, żeby wziąć udział w turnieju?

Przede wszystkim trzeba być wysoko w rankingu, 104 bezpośrednie wejścia w turnieju męskim i 108 wejść w turnieju damskim to zawodnicy z czołówki ATP i WTA. W obydwu drabinkach przyznaje się 8 dzikich kart, pozostali gracze to zwycięzcy kwalifikacji. W turnieju rozstawionych jest 32 zawodników, w deblu 16 drużyn. Pierwszym rozstawionym z jedynką graczem, który wygrał Wimbledon, był Rene Lacoste, założyciel marki produkujące niezwykle popularne stroje tenisowe (nosił ksywkę „the Crocodile”, od którego pochodzi logo firmy).

Widzowie na turnieju

Ceny wejściówek wahają się w zależności od etapu turnieju, na jaki chcemy się dostać. Za wstęp na pierwsze rundy zapłacimy nieznacznie powyżej 50 funtów, na ostatni w okolicach 200.

Czy każdy może wziąć udział w Wimbledonie?

Jednym ze sposobów na dostanie się do turnieju są rundy kwalifikacyjne odbywające się na kortach Bank of England Sports Ground w Roehampton, na tydzień przed rozpoczęciem turnieju głównego. Jednym z zawodników takich kwalifikacji, któremu udało się zawędrować najwyżej w turnieju głównym, był John McEnroe, był rok 1977.

Ciekawostki o organizacji turnieju

Ball boy, czyli podający piłkę, najlepsi zarabiają ponad 50,000 USD rocznie. Zawodnicy nie ponoszą żadnego kosztu, żeby wziąć udział w imprezie. Płacą jednak roczną składkę, dzięki której mogą brać udział w turnieju danej organizacji. Graczom przysługują darmowe pralnie, jest to wymóg ATP i WTA. W turniejach Wielkiego Szlema pranie jest darmowe. Zdarzają się wpadki z pomieszaniem strojów różnych graczy.

Tradycje Wimbledonu

Zawodnicy oraz zawodniczki są zobligowani do noszenia odpowiedniego stroju. Dopuszczalne są ubrania do tenisa tylko w białym kolorze. Mogą one posiadać drobne kolorowe elementy i loga producentów. Turniej objęty jest królewskim patronatem, a podczas imprezy przyjęło się spożywać truskawki ze śmietaną. W przeciwieństwie do innych turniejów reklam jest niewiele, a jeśli pojawiają się to w subtelnej formie. Oficjalnymi partnerami turnieju są Slazenger i Rolex.

Zawodnicy i ich praktyki

Największe gwiazdy tenisa na mecz zakładają dwie pary skarpet. Buty zmieniają najczęściej po drugim meczu, wcześniej zakładając je na trening i rozgrzewkę. Profesjonaliści zużywają zatem buty co 3, 4 dni. Standardem w grze amatorskiej jest zmiana obuwia co 40-50 godzin, więc grając rzadko można je zmieniać raz na sezon. Jeśli szukasz sprzętu do tenisa to znajdziesz go w sklepie dotenisa.pl – znajdziesz tam wybór rakiet, butów, toreb, piłek i akcesoriów.

Szanse Polaków na sukces w Wimbledonie 2022

Hubert Hurkacz nie powtórzy swojego ogromnego sukcesu z ubiegłego roku, kiedy to udało mu się osiągnąć półfinał. Odpadł w pierwszej rundzie, po meczu z Hiszpanem Alejandro Davidovichem Fokiną. Mecz dwukrotnie przerywano z powodu deszczu. Spotkanie zakończyło się bardzo boleśnie, Hurkacz prowadził w piątym secie 5-3, później w supertie-breaku 7:4, żeby finalnie zejść z kortu pokonanym.

Bez przeszkód przez turniej przedzierają się Iga Świątek i Magdalena Fręch. Liderka rankingu WTA odniosła 37 zwycięstw z rzędu. Mamy nadzieję, że wkrótce na liczniku zobaczymy „4-kę” z przodu. Trzymamy kciuki!